  • AT24C01-10SI-2.7
AT24C01-10SI-2.7
advertisement
Manufacturer No:
AT24C01-10SI-2.7
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT24C01-10SI-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT24C01-10SI-2.7
Description:
Surface Mount Memory IC AT24C01 1 kb kb 3mA mA
Step5Bar-code shipping tag
AT24C01-10SI-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    EEPROM
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    AT24C01
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    1Kb 128 x 8
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Access Time
    900ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ms
  • Density
    1 kb
  • Max Frequency
    100kHz