  • AT24C512-10UI-2.7
AT24C512-10UI-2.7
advertisement
Manufacturer No:
AT24C512-10UI-2.7
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT24C512-10UI-2.7
Package:
8-VFBGA
Datasheet:
AT24C512-10UI-2.7
Description:
Memory IC AT24C512
Step5Bar-code shipping tag
AT24C512-10UI-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFBGA
  • Supplier Device Package
    8-dBGA (5.21x3.4)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    EEPROM
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    AT24C512
  • Memory Size
    512Kb 64K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    1MHz