  • AT25FS040N-SH27-B
AT25FS040N-SH27-B
advertisement
Manufacturer No:
AT25FS040N-SH27-B
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT25FS040N-SH27-B
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT25FS040N-SH27-B
Description:
Memory IC AT25FS040
Step5Bar-code shipping tag
AT25FS040N-SH27-B
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Technology
    FLASH
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Base Part Number
    AT25FS040
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Clock Frequency
    50MHz