  • AT25SF161-SSHD-B
AT25SF161-SSHD-B
advertisement
Manufacturer No:
AT25SF161-SSHD-B
Manufacturer:
Adesto Technologies
HK JDW NO:
13-AT25SF161-SSHD-B
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT25SF161-SSHD-B
Description:
Memory IC 4.925mm mm
Quantity:
In Stock : 9749
Step5Bar-code shipping tag
AT25SF161-SSHD-B
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    16MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5μs, 5ms
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Programming Voltage
    3V
  • Length
    4.925mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm