  • AT25SF161-UUD-T
AT25SF161-UUD-T
advertisement
Manufacturer No:
AT25SF161-UUD-T
Manufacturer:
Adesto Technologies
HK JDW NO:
13-AT25SF161-UUD-T
Package:
8-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
AT25SF161-UUD-T
Description:
Memory IC 2.357mm mm
Step5Bar-code shipping tag
AT25SF161-UUD-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    8-XFBGA, WLCSP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    16MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5μs, 5ms
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    3V
  • Length
    2.357mm
  • Height Seated (Max)
    0.436mm
  • Width
    1.366mm