  • AT27BV1024-90JU
AT27BV1024-90JU
advertisement
Manufacturer No:
AT27BV1024-90JU
HK JDW NO:
536-AT27BV1024-90JU
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT27BV1024-90JU
Description:
Surface Mount Memory IC AT27BV1024 1 Mb kb 16.66mm mm 30mA mA
Quantity:
In Stock : 5771
Step5Bar-code shipping tag
AT27BV1024-90JU
    Select All
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Weight
    2.386605g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Subcategory
    OTP ROMs
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT27BV1024
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    1Mb 64K x 16
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Nominal Supply Current
    30mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    EPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    64KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • I/O Type
    COMMON
  • Height
    4.06mm