  • AT27C020-55JU
AT27C020-55JU
advertisement
Manufacturer No:
AT27C020-55JU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT27C020-55JU
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
AT27C020-55JU
Description:
5V V Surface Mount Memory IC AT27C020 2 Mb kb 14mm mm 25mA mA
Quantity:
In Stock : 17411
Step5Bar-code shipping tag
AT27C020-55JU
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    OTP ROMs
  • Technology
    EPROM - OTP
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    55GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT27C020
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Access Time
    55ns
  • Memory Format
    EPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Density
    2 Mb
  • Standby Current-Max
    0.0001A
  • I/O Type
    COMMON
  • Height
    2.8mm
  • Length
    14mm
  • Width
    11.5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC