  • AT28HC256E-90FM/883
AT28HC256E-90FM/883
advertisement
Manufacturer No:
AT28HC256E-90FM/883
HK JDW NO:
536-AT28HC256E-90FM/883
Package:
28-CFlatPack
Description:
5V V Surface Mount Memory IC AT28HC256 256 kb kb 80mA mA
Step5Bar-code shipping tag
AT28HC256E-90FM/883
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    28-CFlatPack
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    AUTOMATIC WRITE
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    90GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AT28HC256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel, SPI
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Access Time
    90ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ms
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.0003A
  • Screening Level
    MIL-STD-883 Class C
  • Programming Voltage
    5V
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    10ms
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
    YES
  • Page Size
    64words
  • Height Seated (Max)
    3.02mm
  • Width
    10.16mm