  • AT49BV642D-70TU
AT49BV642D-70TU
advertisement
Manufacturer No:
AT49BV642D-70TU
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT49BV642D-70TU
Package:
48-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
AT49BV642D-70TU
Description:
Surface Mount Memory IC AT49BV642 64 Mb kb 15mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
AT49BV642D-70TU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    48
  • Supplier Device Package
    48-TSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    FLASH
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    AT49BV642
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.65V
  • Memory Size
    64Mb 4M x 16
  • Nominal Supply Current
    15mA