  • AT89C1051-24SC
AT89C1051-24SC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C1051-24SC
HK JDW NO:
69-AT89C1051-24SC
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Microcontroller 20 Pin 5V SOIC
Quantity:
In Stock : 5404
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AT89C1051-24SC
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Memory Size
    1kB
  • RAM Size
    64B
  • Memory Type
    8
  • Frequency (Max)
    24MHz
  • Access Time
    24 μs
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Core Architecture
    8051
  • Number of Programmable I/O
    15
  • RAM (bytes)
    64
  • Height Seated (Max)
    2.65mm