  • AT89C1051U-24PC
AT89C1051U-24PC
advertisement
Manufacturer No:
AT89C1051U-24PC
HK JDW NO:
69-AT89C1051U-24PC
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Microcontroller 20 Pin 24MHz 5V SOIC
Quantity:
In Stock : 2686
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AT89C1051U-24PC
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    20
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    UART, USART
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    2kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • RAM Size
    64B
  • Memory Type
    8
  • Frequency (Max)
    24MHz
  • Access Time
    24 μs
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    1024
  • Core Architecture
    8051
  • Number of Programmable I/O
    15
  • RAM (bytes)
    64
  • Length
    25.9mm
  • Height Seated (Max)
    5.33mm