  • AT89C55-24AI
AT89C55-24AI
advertisement
Manufacturer No:
AT89C55-24AI
HK JDW NO:
69-AT89C55-24AI
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 44 Pin 24MHz 5V TQFP
Quantity:
In Stock : 8784
Step5Bar-code shipping tag
AT89C55-24AI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    UART
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    20kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    256B
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    25mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    24MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    20480
  • Core Architecture
    8051
  • Number of Programmable I/O
    32
  • RAM (bytes)
    256
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm