  • AT93C56A-10TU-2.7
AT93C56A-10TU-2.7
advertisement
Manufacturer No:
AT93C56A-10TU-2.7
HK JDW NO:
536-AT93C56A-10TU-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AT93C56A-10TU-2.7
Description:
Surface Mount Memory IC AT93C56A 2 kb kb 2mA mA
Step5Bar-code shipping tag
AT93C56A-10TU-2.7
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    EEPROM
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Frequency
    1MHz
  • Base Part Number
    AT93C56A
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    2Kb 256 x 8 128 x 16
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    2MHz
  • Access Time
    2 μs
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ms
  • Density
    2 kb
  • Max Frequency
    1MHz