  • AT93C66A-10PU-2.7
AT93C66A-10PU-2.7
advertisement
Manufacturer No:
AT93C66A-10PU-2.7
HK JDW NO:
536-AT93C66A-10PU-2.7
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
AT93C66A-10PU-2.7
Description:
Through Hole Memory IC AT93C66A 4 kb kb 2mA mA
Quantity:
In Stock : 8188
Step5Bar-code shipping tag
AT93C66A-10PU-2.7
  • Memory Size
    4Kb 512 x 8 256 x 16
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Clock Frequency
    2MHz
  • Access Time
    2 μs
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ms
  • Density
    4 kb
  • Max Frequency
    1MHz
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Frequency
    2MHz
  • Base Part Number
    AT93C66A
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V