  • AT93C66A-10SU-2.7
AT93C66A-10SU-2.7
advertisement
Manufacturer No:
AT93C66A-10SU-2.7
HK JDW NO:
536-AT93C66A-10SU-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT93C66A-10SU-2.7
Description:
Surface Mount Memory IC AT93C66A 4 kb kb 2mA mA
Quantity:
In Stock : 10357
Step5Bar-code shipping tag
AT93C66A-10SU-2.7
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Frequency
    1MHz
  • Base Part Number
    AT93C66A
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    4Kb 512 x 8 256 x 16
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Clock Frequency
    2MHz
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ms
  • Density
    4 kb
  • Max Frequency
    1MHz