  • AT97SC3205T-U3A1C10B
AT97SC3205T-U3A1C10B
advertisement
Manufacturer No:
AT97SC3205T-U3A1C10B
HK JDW NO:
536-AT97SC3205T-U3A1C10B
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
3.3V V 1.1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm 4 CMOS 28
Purchasing and Inquiry
AT97SC3205T-U3A1C10B Overview
With its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Trusted Platform Module (TPM).To save space, it is included in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.Surface Mount is used for mounting.This item can be found in package Tray.Devices with AVR core processors are available.When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is EEPROM.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.4 I/Os can be found on it.Other components that are comparable to it have the base part number AT97SC3205T.DUAL is the location of its terminals.28 terminations are present in it.Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved.The gadget has MICROPROCESSOR, RISC for its uPs, uC, and peripheral ICs.
AT97SC3205T-U3A1C10B Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3205T-U3A1C10B Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3205T-U3A1C10B Microcontroller applications.
  • Security systems
  • Projector
  • Copiers
  • Scanners
  • Fax machines
  • Hand-held metering systems
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Smartphone
  • Digital cameras
  • Instrument control
Step5Bar-code shipping tag
AT97SC3205T-U3A1C10B
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AT97SC3205T
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Interface
    I2C
  • Number of I/O
    4
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    9.7mm