  • ATA01A36-L
ATA01A36-L
advertisement
Manufacturer No:
ATA01A36-L
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-ATA01A36-L
Package:
16-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
ATA01A36-L
Description:
DC DC CONVERTER 5V 6W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ATA01A36-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP Module, 6 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C With Derating
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ATA (6W)
  • Size / Dimension
    0.94Lx0.54W x 0.31 H 23.8mmx13.7mmx8.0mm
  • Feature
    OCP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    36V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1.2A
  • Output Power
    6W
  • Total Power Output-Max
    6W
  • Height
    8mm