  • ATC30W08FGE1S5X
ATC30W08FGE1S5X
advertisement
Manufacturer No:
ATC30W08FGE1S5X
Manufacturer:
Conec
HK JDW NO:
164-ATC30W08FGE1S5X
Package:
Datasheet:
ATC30W08FGE1S5X
Description:
Receptacle, Female Sockets Press-Fit Gold Gray 31.5μin 0.80μm 34 Positions -55°C~125°C Tray Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ATC30W08FGE1S5X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    34
  • Color
    Gray
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Mixed Contacts
    YES
  • Total Number of Contacts
    30
  • Number of Positions Loaded
    30
  • Current Rating
    30A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.815 inch
  • Body Breadth
    0.823 inch
  • Body Depth
    0.874 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Connector Style
    AdvancedTCA®
  • Durability
    250 Cycles
  • Contact Layout, Typical
    26 Signal, 8 Power
  • Connector Usage
    Backplane
  • Contact Arrangement
    S22P8
  • Contact Finish Thickness
    31.5μin 0.80μm
  • Plating Thickness
    31μin
  • Length - Termination
    0.195 inch