  • ATM04-12PA
ATM04-12PA
advertisement
Manufacturer No:
ATM04-12PA
HK JDW NO:
53-ATM04-12PA
Package:
Datasheet:
ATM04-12PA
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Gray 12 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp ATM Series™ Thermoplastic
Quantity:
In Stock : 95
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ATM04-12PA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ATM Series™
  • Feature
    Sealed
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Gray
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Type
    Male Pin
  • Orientation
    Straight
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG