  • ATM90E36A-AU-R
ATM90E36A-AU-R
advertisement
Manufacturer No:
ATM90E36A-AU-R
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATM90E36A-AU-R
Package:
48-TQFP
Datasheet:
ATM90E36A-AU-R
Description:
Quantity:
In Stock : 79
Purchasing and Inquiry
ATM90E36A-AU-R Overview
In Tape & Reel (TR) package. Package 48-TQFP. It can be used as a 3 Phase meter. Surface Mount is one of the available options. The operational temperature at -40°C~85°C has been increased. 2.8V~3.6V power supply is used to power it. You can find more similar parts by searching ATM90E36A. In its low-level I/O ports, this PMIC has a voltage of 0.4V 0.8V. When using this device for high-level I/Os, the voltage presented by it is 2.8V 3.6V. There are 48 terminations included in this part. It is normal for the part to require 3.3V volts. In order to operate this device, it needs a voltage of 2.8V or higher. In order to prevent damage to the device, it is important to keep the maximum voltage below 3.6V. For logic gate applications, this is a 48 solution. Installing and dismounting it is easy with the Surface Mount design. Specifically, this is a Other Analog ICs for specialized needs that needs to be taken care of. To keep the PMIC working normally, it is advised to set the supply current to 23mA. Using 3.3V, you can supply this device. In order for this device to work, it must work at a frequency of up to 16.384MHz.
ATM90E36A-AU-R Features
3 Phase meter.
Operating maximum frequency: 16.384MHz.
ATM90E36A-AU-R Applications
There are a lot of Microchip Technology ATM90E36A-AU-R Energy Metering ICs applications.
  • Industrial Equipment
  • Power Monitoring for Home Automation
  • Central office equipment
  • Subsystem Power Measurement
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Telecom Infrastructure
  • Server Backplane Systems
  • Power monitoring/power budgeting
  • Power monitoring instruments
  • Telecommunications and data communications equipment
Step5Bar-code shipping tag
ATM90E36A-AU-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Type
    Integrated Circuit (IC)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    ATM90E36A
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.8V
  • Interface
    SPI
  • Operating Supply Current
    23mA
  • Max Frequency
    16.384MHz
  • Input Impedance
    50kOhm 80kOhm 120kOhm
  • Meter Type
    3 Phase
  • Measurement Error
    0.5%
  • Voltage - I/O Low
    0.4V 0.8V
  • Voltage - I/O High
    2.8V 3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7mm