  • ATSAMR21E18A-MFTA7
ATSAMR21E18A-MFTA7
advertisement
Manufacturer No:
ATSAMR21E18A-MFTA7
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATSAMR21E18A-MFTA7
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
ATSAMR21E18A-MFTA7 Overview
The 32-VFQFN Exposed Pad package conserves RF transceiver IC's board space. In this case, RF transceiver's mounting method is Surface Mount.Transceiver RF emerges as a TxRx + MCU, which is efficient and reliable.High reliability can be achieved by using the advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).transceiver RF circuit boards with 32 pins are designed.Search with ATSAMR21E if you are looking for transceiver variants.Based on the frequency of 2.4GHz, RF transceiver operates .
ATSAMR21E18A-MFTA7 Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
32 pins
Use ATSAMR21E
ATSAMR21E18A-MFTA7 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATSAMR21E18A-MFTA7 RF Transceiver ICs applications.
  • Thermostats
  • Consumer Electronics
  • Fitness
  • Automotive
  • Utility and Smart Energy
  • HVAC
  • Patient Asset Tracking
  • Industrial and Data Logger
  • Home and Security
  • Internet of Things (IoT)
Step5Bar-code shipping tag
ATSAMR21E18A-MFTA7
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2016
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    TxRx + MCU
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Base Part Number
    ATSAMR21E
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB Flash 32kB SRAM
  • Number of I/O
    16
  • Speed
    48 MHz
  • Bit Size
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Power - Output
    4dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    250kbps
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Current - Receiving
    11.3mA~11.8mA
  • Current - Transmitting
    7.2mA~13.8mA
  • Modulation
    O-QPSK
  • Sensitivity (dBm)
    -99 dBm
  • GPIO
    16
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm