  • ATUM-16/4-0-40MM
ATUM-16/4-0-40MM
advertisement
Manufacturer No:
ATUM-16/4-0-40MM
HK JDW NO:
798-ATUM-16/4-0-40MM
Package:
Datasheet:
ATUM-16/4-0-40MM
Description:
HEAT SHRINK TUBING
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ATUM-16/4-0-40MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    ATUM
  • Feature
    Fluid Resistant
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi-Flexible
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    80°C
  • Length
    0.131' 40.00mm 1.57
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.630 (16.00mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.157 (3.99mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.070 1.78mm