  • AU03YC104KA76N
AU03YC104KA76N
advertisement
Manufacturer No:
AU03YC104KA76N
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-AU03YC104KA76N
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
AU 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AU03YC104KA76N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AU
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Gold Flash Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm