  • AV1920D712R04
AV1920D712R04
advertisement
Manufacturer No:
AV1920D712R04
HK JDW NO:
791-AV1920D712R04
Package:
Datasheet:
AV1920D712R04
Step5Bar-code shipping tag
AV1920D712R04
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AV19
  • Published
    2016
  • Feature
    Spot LED
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    DPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.20mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    400mA