  • AV2511E512Q04
AV2511E512Q04
advertisement
Manufacturer No:
AV2511E512Q04
HK JDW NO:
791-AV2511E512Q04
Package:
Datasheet:
AV2511E512Q04
Description:
Quantity:
In Stock : 16167
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AV2511E512Q04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    AV25
  • Published
    2017
  • Feature
    Moving LED Ring
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Current Rating (Amps)
    3A AC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 25.20mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Yellow
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    500,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    3A