  • AVD85-48S12B-6L
AVD85-48S12B-6L
advertisement
Manufacturer No:
AVD85-48S12B-6L
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-AVD85-48S12B-6L
Package:
8-DIP Module, 1/16 Brick
Datasheet:
AVD85-48S12B-6L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AVD85-48S12B-6L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/16 Brick
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    AVD85 (85W)
  • Size / Dimension
    1.30Lx0.90W x 0.50 H 33.0mmx22.9mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    85W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Current - Output (Max)
    7A