  • AX250-1FG256I
AX250-1FG256I
advertisement
Manufacturer No:
AX250-1FG256I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-AX250-1FG256I
Package:
256-LBGA
Datasheet:
AX250-1FG256I
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 256-LBGA 256
Purchasing and Inquiry
AX250-1FG256I Overview
There is a 256-LBGA package that includes this component. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 138 I/O ports for more coherent data transfer. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. It is a type of FPGA belonging to the Axcelerator seies. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C TA range at all times when the unit is in use. There are 248 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, it has a total of 256 terminations. This device is equipped with 55296 RAM bits in terms of its RAM si55296e. In order to find related parts, use the part number AX250 as a base. It is crucial that the RAM si6.8kBe of this FPGA module reaches 6.8kB so that the program can run normally. In order to make it work, 256 pins have been designed. 4224 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 1.5V supply voltage. A basic building block for this type of building block consists of 250000 gates. There are 2816 registers used to store and transfer data. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 763MHz.
AX250-1FG256I Features
138 I/Os
Up to 55296 RAM bits
256 LABs/CLBs
2816 registers
Operating from a frequency of 763MHz
AX250-1FG256I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AX250-1FG256I FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • Integrating multiple SPLDs
  • Voice recognition
  • Device controllers
  • Defense Applications
  • Bioinformatics
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • High Performance Computing
  • ASIC prototyping
  • Cryptography
Step5Bar-code shipping tag
AX250-1FG256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    Axcelerator
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD/TIN LEAD SILVER
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Frequency
    763MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AX250
  • Number of Outputs
    248
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    138
  • RAM Size
    6.8kB
  • Propagation Delay
    850 ps
  • Turn On Delay Time
    850 ps
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    55296
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.84 ns
  • Height
    1.2mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm