  • AX97-106R8
AX97-106R8
advertisement
Manufacturer No:
AX97-106R8
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-AX97-106R8
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AX97-106R8
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AX97-106R8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    170mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Case/Size Code
    2919
  • Rated Current-Max
    1.3A
  • Height Seated (Max)
    0.127 3.23mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    AX97
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.188W 7.30mmx4.78mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.3A