  • AXK500147YG
AXK500147YG
advertisement
Manufacturer No:
AXK500147YG
HK JDW NO:
590-AXK500147YG
Purchasing and Inquiry
AXK500147YG Overview
AXK500147YG Features
P5K series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
Additional Feature: LOW PROFILE
AXK500147YG Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works AXK500147YG Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Datacom
  • Industrial Automation
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
Step5Bar-code shipping tag
AXK500147YG
  • Housing Material
    Resin
  • Series
    P5K
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Socket, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    60V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5mm
  • Current Rating
    500mA
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Max Current Rating
    16A
  • Max Voltage Rating (DC)
    6.06kV
  • Length
    28.2mm
  • Height Above Board
    0.085 2.16mm
  • Stack Height (Mating)
    3mm 3.5mm