  • AZ2150-1A-15DEF
AZ2150-1A-15DEF
advertisement
Manufacturer No:
AZ2150-1A-15DEF
Manufacturer:
American Zettler
HK JDW NO:
16818-AZ2150-1A-15DEF
Package:
Datasheet:
AZ2150-1A-15DEF
Description:
Power Relay 15VDC 40A SPST-NO(31.8x26.9x19.1)mm THT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AZ2150-1A-15DEF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    25 g
  • Manufacturer Package Identifier
    AZ2150-1A-15DEF
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Number of Contacts
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    300 V
  • Max Current Rating
    40 A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Coil Resistance
    256 Ω
  • Operate Time
    8 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    58.59 mA
  • Coil Power
    500 mW
  • Coil Voltage (DC)
    15 V
  • Ambient Temperature Range High
    85 °C
  • Switching Current
    40 A
  • Height
    19.3294 mm