  • AZ23C22-HE3-18
AZ23C22-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
AZ23C22-HE3-18
HK JDW NO:
884-AZ23C22-HE3-18
Datasheet:
AZ23C22-HE3-18
Description:
Diode Zener Dual Common Anode 22V 5% 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Step5Bar-code shipping tag
AZ23C22-HE3-18
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Impedance
    55Ohm
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 17V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Impedance-Max
    55Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Zener Voltage
    22V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%