  • AZ943-1CH-12DE
AZ943-1CH-12DE
advertisement
Manufacturer No:
AZ943-1CH-12DE
Manufacturer:
American Zettler
HK JDW NO:
16818-AZ943-1CH-12DE
Package:
300
Datasheet:
AZ943-1CH-12DE
Description:
Power Relay 12VDC 10A SPDT(19.25x15.49x15.95)mm THT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AZ943-1CH-12DE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ambient Temperature Range High
    70 °C
  • Switching Current
    10 A
  • Height
    15.7 mm
  • Length
    19 mm
  • Width
    15.3 mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Silver, Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    300
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    10 g
  • Manufacturer Package Identifier
    AZ943-1CH-12DE
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Current Rating
    15 A
  • Approval Agency
    TUV, UL
  • Number of Contacts
    1
  • Contact Resistance
    100 mΩ
  • Max Voltage Rating (AC)
    300 V
  • Max Current Rating
    15 A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Coil Resistance
    400 Ω
  • Operate Time
    10 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    30 mA
  • Coil Power
    203 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V