  • AZ9571-1C-24DSE
AZ9571-1C-24DSE
advertisement
Manufacturer No:
AZ9571-1C-24DSE
HK JDW NO:
16818-AZ9571-1C-24DSE
Description:
RELAY SIGNAL SPDT 1A 24VDC PCB
Step5Bar-code shipping tag
AZ9571-1C-24DSE
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mfr
    American Zettler
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 70°C
  • Series
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    3.84 kOhms
  • Operate Time
    5 ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC, 60VDC - Max
  • Coil Current
    6.3 mA
  • Release Time
    5 ms
  • Must Operate Voltage
    19.2 VDC
  • Contact Rating (Current)
    1 A
  • Must Release Voltage
    2.4 VDC