  • AZ9731-1C-12DC4
AZ9731-1C-12DC4
advertisement
Manufacturer No:
AZ9731-1C-12DC4
HK JDW NO:
16818-AZ9731-1C-12DC4
Description:
40A MINI-ISO AUTO RELAY
Step5Bar-code shipping tag
AZ9731-1C-12DC4
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Coil Resistance
    90 Ohms
  • Operate Time
    7 ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    75VDC - Max
  • Coil Current
    133.3 mA
  • Release Time
    5 ms
  • Must Operate Voltage
    7.8 VDC
  • Contact Rating (Current)
    30 A
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    1.8 VDC