  • B12-255-B-3
B12-255-B-3
advertisement
Manufacturer No:
B12-255-B-3
Manufacturer:
Ledex Dormeyer Saia
HK JDW NO:
475-B12-255-B-3
Package:
Datasheet:
Description:
OPEN FRAME SOLENOID B12 - 12 VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B12-255-B-3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Box
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    6.52039g
  • Size / Dimension
    0.630Lx0.320W x 0.400 H 16.00mmx8.13mmx10.16mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame (Pull)
  • Power (Watts)
    5.2W
  • Power Rating
    1.3W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Technology
    Electromechanical
  • Depth
    10.2mm
  • Termination Style
    Wire Leads
  • DC Resistance (DCR)
    27.7Ohm
  • Number of Turns
    824
  • Coil Resistance
    27.7Ohm
  • Duty Cycle
    Intermittent
  • Stroke Length
    0.100 2.54mm
  • Shaft Detail
    Round
  • Diameter - Shaft
    0.157 (4.00mm)