  • B16B-PHDSS(LF)(SN)
B16B-PHDSS(LF)(SN)
advertisement
Manufacturer No:
B16B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
FEILIIDI-B16B-PHDSS(LF)(SN)
Package:
Bulk
Description:
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Quantity:
In Stock : 1999
Purchasing and Inquiry
This is a 2.0 mm pitch board-to-wire
connector with dual-row structure.
In mounting height of 8.8 mm and depth of
5 mm, this connector realizes low profile and
space-saving, and supports a compact and
high densification of equipment.
・Low profile and space-saving design
・High reliability contact
・Fully shrouded header
■ Standards
 :Recognized E60389
■ Specifications
・Current rating: 3 A AC/DC (AWG #22)
・Voltage rating: 250 V AC/DC
・Temperature range: -25℃ to +85℃
 (including temperature rise in
a applying electrical current)
・Contact resistance:
 Initial value/ 10 mΩ max.
 After environmental tests/ 20 mΩ max.
・Insulation resistance: 1,000 MΩ min.
・Withstanding voltage:
 There shall be no breakdown or flashover while
 applying 800 VAC for one minute.
・Applicable wire range:
 Conductor size/ AWG #28 to AWG #22
   Insulation O.D./ φ0.9 mm to φ1.5 mm
・Applicable PC board thickness: 1.6 mm