  • B22-255-M-36
B22-255-M-36
advertisement
Manufacturer No:
B22-255-M-36
Manufacturer:
Ledex Dormeyer Saia
HK JDW NO:
475-B22-255-M-36
Package:
Datasheet:
Description:
OPEN FRAME SOLENOID B22 - 12 VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B22-255-M-36
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Size / Dimension
    1.610Lx1.310W x 1.470 H 40.89mmx33.27mmx37.34mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame (Pull)
  • Power (Watts)
    39.6W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Technology
    Electromechanical
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • DC Resistance (DCR)
    3.6Ohm
  • Duty Cycle
    Intermittent
  • Stroke Length
    0.500 12.70mm
  • Shaft Detail
    Clevis
  • Diameter - Shaft
    0.500 (12.70mm)