  • B32654A0224J000
B32654A0224J000
advertisement
Manufacturer No:
B32654A0224J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B32654A0224J000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B32654A0224J000 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1000V.
B32654A0224J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
B32654A0224J000 Applications
There are a lot of EPCOS B32654A0224J000 applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • Blocking
  • RF Modules
  • Switch mode power supplies
  • Filtering
  • Matching networks
  • Test and measuring equipment
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • IGBT
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
B32654A0224J000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    11mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    11mm