  • B37920K5560J060
B37920K5560J060
advertisement
Manufacturer No:
B37920K5560J060
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37920K5560J060
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
B37920K5560J060
Description:
B37920K 56pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
B37920K5560J060
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37920K
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm