  • B37940K2100J060
B37940K2100J060
advertisement
Manufacturer No:
B37940K2100J060
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37940K2100J060
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
B37940K2100J060
Description:
B37940K 10pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
B37940K2100J060
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37940K
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    NICKEL
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm