  • B37941K1102K070
B37941K1102K070
advertisement
Manufacturer No:
B37941K1102K070
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37941K1102K070
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
B37941K1102K070
Description:
B37941K 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
B37941K1102K070
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37941K
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 13 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    0.6mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm