  • B37979G1100J054
B37979G1100J054
advertisement
Manufacturer No:
B37979G1100J054
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37979G1100J054
Datasheet:
B37979G1100J054
Description:
B37979G 10pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
B37979G1100J054
    Select All
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    B37979G
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm