  • B37979N1181J054
B37979N1181J054
advertisement
Manufacturer No:
B37979N1181J054
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37979N1181J054
Datasheet:
B37979N1181J054
Description:
B37979N 180pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
B37979N1181J054
    Select All
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    B37979N
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    180pF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm