  • B41002A4476M
B41002A4476M
advertisement
Manufacturer No:
B41002A4476M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41002A4476M
Package:
Radial
Datasheet:
B41002A4476M
Description:
47μF Capacitor 20% Bulk 68mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41002A4476M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Leakage Current
    0.00752mA
  • Ripple Current
    68mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm
  • Length
    7mm