  • B41041A5227M
B41041A5227M
advertisement
Manufacturer No:
B41041A5227M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41041A5227M
Package:
Radial
Datasheet:
B41041A5227M
Description:
220μF Capacitor 20% Bulk 315mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41041A5227M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK/TR
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    315mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    390mOhm
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    13.0048mm
  • Length
    11.5mm