  • B41042A2107M
B41042A2107M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A2107M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41042A2107M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41042A2107M
Description:
B41042 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41042A2107M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41042
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0189mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    1.2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    106.4mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    152mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm