  • B41042A337M
B41042A337M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A337M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41042A337M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41042A337M
Description:
B41042 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41042A337M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41042
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    240mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.185A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm