  • B41042A567M
B41042A567M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A567M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41042A567M
Package:
Radial
Datasheet:
B41042A567M
Description:
560μF Capacitor 20% Bulk 2.08A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41042A567M
  • Height Seated (Max)
    37.4904mm
  • Length
    35.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    2.08A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    150mOhm
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35.5mm