  • B41042A6228M
B41042A6228M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A6228M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41042A6228M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2mF Capacitor 20% Bulk 2.562A 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41042A6228M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2.2mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    2.562A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    50mOhm
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    42.0116mm
  • Length
    40mm