  • B41044A2159M
B41044A2159M
advertisement
Manufacturer No:
B41044A2159M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41044A2159M
Package:
Radial
Datasheet:
B41044A2159M
Description:
15mF Capacitor 20% Bulk 3A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41044A2159M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    15mF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    2.835mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    22mOhm
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    37.4904mm
  • Length
    35.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%